WEEKLY SCHEDULE

2019/2020

MONDAY

4:30-5:30 Level 1 - Nicole (Studio D)

5:30-6:30 Teen Jazz 1 - Nicole (Studio D)

TUESDAY

4:30-5:30 Level 2 - Nicole (Studio F)

5:30-6:15 Pre Jazz (4-5yr old) -Celeste (Studio E)

WEDNESDAY

3:30-4:30 Level 3 - Nicole (Studio D)

4:30-5:30 Level 1 - Megan (Studio C)

THURSDAY
4:30-5:30 Level 1 - Jen (Studio C)

4:30-5:15 Pre Jazz (4-5yr old) - Tresa (Studio E)

6:30-7:30 Teen Jazz 1 - Nicole (Studio D)

FRIDAY

 3:30-4:30 Teen Jazz 2- Kaitlyn (Studio D)

JAZZ

TUESDAY

7:30-8:30 Level 2 (9yrs & up) - Nicole (Studio D)

WEDNESDAY

2:30-3:30 Level 1 (4-8yr olds) - Nicole (Studio C)

JAZZ TECHNIQUE

MONDAY

3:30-4:15 Pre Hip Hop (4-5yr olds)-Maddy (Studio A)

4:30-5:30 Level 2 - Maddy (Studio F)

TUESDAY

3:30-4:30 Level 1 - Maddy (Studio F)

WEDNESDAY

3:30-4:30 Level 1 - Gabbi (Studio F) 

4:30-5:15 Pre Hip Hop (4-5yr olds)-Gabbi (Studio A)

4:30-5:30 Level 4 - Maddy (Studio D)

5:30-6:30 Teen Hip Hop 1 - Gabbi (Studio F)

THURSDAY

4:30-5:30 Level 2 - Maddy (Studio F)

5:30-6:30 Level 3 - Maddy (Studio F)

6:30-7:30 Teen Hip Hop 1 - Kaitlyn (Studio F)

FRIDAY

3:30-4:30 Teen Hip Hop 1 - Maddy (Studio F)

4:30-5:30 Level 1 - Bella (Studio F)

4:30-5:15Pre Hip Hop (4-5yr olds)-Maddy (Studio E)

HIP HOP

MONDAY

6:30-7:30 Teen Acro 1 - Tresa (Studio D)

WEDNESDAY

2:30-3:30 Level 2 - Gabbi (Studio D)

2:30-3:20 Level 3 - Kaitlyn (Studio B)

THURSDAY

3:30-4:30 Level 1 - Celeste (Studio D)

5:30-6:30 Teen Acro 2 - Tresa (Studio D)

FRIDAY

4:30-5:30 Level 4 - Kaitlyn (Studio B)

ACROBATIC

MONDAY

3:30-4:30 Level 1 - Jen (Studio C)

TUESDAY

3:30-4:30 Level 2- Jen (Studio C)

4:30-5:30 Teen Ballet 2 - Jen (Studio C)

6:30-7:30 Level 3/4 - Jen (Studio C)

WEDNESDAY

3:30-4:30 Level 1 - Jen (Studio C)

THURSDAY

6:30-7:30 Teen Ballet 1 - Jen (Studio C)

BALLET

MONDAY

3:30-4:30 Level 1 - Kaitlyn (Studio D)

3:30-4:30 Level 2 - Megan(Studio F)

TUESDAY

5:30-6:30 Teen Tap 1 -Kaitlyn (Studio F)

WEDNESDAY

3:30-4:30 Level 1 - Kaitlyn (Studio A)

6:30-7:30 Teen Tap 2 - Megan (Studio F)

THURSDAY

4:30-5:30 Teen Tap 1 - Megan (Studio D)

5:30-6:30 Level  3 - Megan (Studio B)

TAP

MONDAY

5:30-6:30 Level 3 - Megan (Studio F)

WEDNESDAY

4:30-5:30 Level 1 (6-9yr olds) - Nicole (Studio F)

5:30-6:30 Level 2 - Megan (Studio C)

6:30-7:30 Teen Lyrical  (10yr & up) - Jen (Studio C)

THURSDAY

5:30-6:30 Level 1 (6-9yr olds) - Nicole (Studio A)

LYRICAL

** Must be enrolled simultaneously in ballet to be eligible for lyrical.**

2.5-3 year old classes (No Tap)

TUESDAY

9:00am-9:45am - Tresa (Studio D)

4:30-5:15 - Tresa (Studio E)

 

WEDNESDAY

10:00am-10:45am - Tresa (Studio D)

3:30-4:15 - Tresa (Studio E)

 

THURSDAY

9:00am-9:45am (2-2.5yr olds) - Tresa (Studio D)

 

4-5 year old classes (Ballet, Tap & Tumbling)

TUESDAY

10:00am-11:00am - Tresa (Studio D)

3:30-4:30 - Tresa (Studio E)

 

WEDNESDAY

9:00am-10:00am - Tresa (Studio D)

4:30-5:30 - Tresa (Studio E)

 

THURSDAY

10:00am-11:00am - Tresa (Studio D)

5-6 year old classes (Ballet, Tap & Tumbling)

MONDAY

3:30-4:30 - Tresa (Studio E)

 

WEDNESDAY
2:30-3:30 - Tresa (Studio E)

 

THURSDAY

3:30-4:30 - Tresa (Studio E)

 

6-7 year old class (Ballet and Tap only)

MONDAY

4:30-5:30 - Tresa (Studio E)

COMBO CLASSES

All Competition Team classes are not listed on this page. 

Please visit our Competition Team page to view the team's schedule.

Teachers

Megan Bowcott

Nicole Deal

Kaitlyn Mainaris

Madison Muro

Jen Novero

Gabbi Delucchi

Tresa Holtzinger

Bella Ruckrigl

Teacher and Director:

Celeste Sutter