WEEKLY SCHEDULE

2019/2020

JAZZ

MONDAY

4:30-5:30 Level 1 - Nicole (Studio D)

5:30-6:30 Teen Jazz 1 - Nicole (Studio D)

TUESDAY

4:30-5:30 Level 2 - Nicole (Studio F)

5:30-6:15 Pre Jazz (4-5yr old) -Celeste (Studio E)

WEDNESDAY

3:30-4:30 Level 3 - Nicole (Studio D)

4:30-5:30 Level 1 - Nicole (Studio C)

THURSDAY
4:30-5:30 Level 1 - Jen (Studio C)

4:30-5:15 Pre Jazz (4-5yr old) - Tresa (Studio E)

6:30-7:30 Teen Jazz 1 - Nicole (Studio D)

FRIDAY

 3:30-4:30 Teen Jazz 2- Kaitlyn (Studio D)

JAZZ TECHNIQUE

MONDAY

6:30-7:30 Level 1 (5-8yr olds) - Nicole (Studio A)

TUESDAY

7:30-8:30 Level 2 (9yrs & up) - Nicole (Studio D)

HIP HOP

MONDAY

3:30-4:15 Pre Hip Hop (4-5yr olds)-Maddy (Studio A)

4:30-5:30 Level 2 - Maddy (Studio F)

TUESDAY

3:30-4:30 Level 1 - Maddy (Studio F)

WEDNESDAY

3:30-4:30 Level 1 - Gabbi (Studio F) 

4:30-5:15 Pre Hip Hop (4-5yr olds)-Gabbi (Studio A)

4:30-5:30 Level 4 - Maddy (Studio D)

5:30-6:30 Teen Hip Hop 1 - Gabbi (Studio F)

THURSDAY

4:30-5:30 Level 2 - Maddy (Studio F)

5:30-6:30 Level 3 - Maddy (Studio F)

6:30-7:30 Teen Hip Hop 1 - Kaitlyn (Studio F)

FRIDAY

3:30-4:30 Teen Hip Hop 1 - Maddy (Studio F)

4:30-5:30 Level 1 - Bella (Studio F)

4:30-5:15Pre Hip Hop (4-5yr olds)-Maddy (Studio E)

ACROBATIC

MONDAY

6:30-7:30 Teen Acro 1 - Tresa (Studio D)

WEDNESDAY

2:30-3:30 Level 1 - Nicole (Studio F)

2:30-3:30 Level 2 - Gabbi (Studio D)

2:30-3:20 Level 3 - Kaitlyn (Studio B)

THURSDAY

3:30-4:30 Level 1 - Celeste (Studio D)

5:30-6:30 Teen Acro 2 - Tresa (Studio D)

FRIDAY

4:30-5:30 Level 4 - Kaitlyn (Studio B)

BALLET

MONDAY

3:30-4:30 Level 1 - Jen (Studio C)

TUESDAY

3:30-4:30 Level 2- Jen (Studio C)

4:30-5:30 Teen Ballet 2 - Jen (Studio C)

6:30-7:30 Level 3/4 - Jen (Studio C)

WEDNESDAY

2:30-3:30 Teen Ballet 1 - Jen (Studio C)

3:30-4:30 Level 1 - Jen (Studio C)

THURSDAY

6:30-7:30 Teen Ballet 1 - Jen (Studio C)

TAP

MONDAY

3:30-4:30 Level 1 - Kaitlyn (Studio D)

3:30-4:30 Level 2 - Megan(Studio F)

TUESDAY

5:30-6:30 Teen Tap 1 -Kaitlyn (Studio F)

WEDNESDAY

3:30-4:30 Level 1 - Kaitlyn (Studio A)

6:30-7:30 Teen Tap 2 - Faith (Studio F)

THURSDAY

4:30-5:30 Teen Tap 1 - Megan (Studio D)

5:30-6:30 Level  3 - Megan (Studio B)

LYRICAL

** Must be enrolled simultaneously in ballet to be eligible for lyrical.**

MONDAY

5:30-6:30 Level 3 - Megan (Studio F)

WEDNESDAY

4:30-5:30 Level 1 (6-9yr olds) - Nicole (Studio F)

5:30-6:30 Level 2 - Megan (Studio C)

6:30-7:30 Teen Lyrical  (10yr & up) - Jen (Studio C)

THURSDAY

5:30-6:30 Level 1 (6-9yr olds) - Nicole (Studio A)

COMBO CLASSES

2.5-3 year old classes (No Tap)

TUESDAY

9:00am-9:45am - Tresa (Studio D)

4:30-5:15 - Tresa (Studio E)

 

WEDNESDAY

10:00am-10:45am - Tresa (Studio D)

3:30-4:15 - Tresa (Studio E)

 

THURSDAY

9:00am-9:45am (2-2.5yr olds) - Tresa (Studio D)

 

4-5 year old classes (Ballet, Tap & Tumbling)

TUESDAY

10:00am-11:00am - Tresa (Studio D)

3:30-4:30 - Tresa (Studio E)

 

WEDNESDAY

9:00am-10:00am - Tresa (Studio D)

4:30-5:30 - Tresa (Studio E)

 

THURSDAY

10:00am-11:00am - Tresa (Studio D)

5-6 year old classes (Ballet, Tap & Tumbling)

MONDAY

3:30-4:30 - Tresa (Studio E)

 

WEDNESDAY
2:30-3:30 - Tresa (Studio E)

 

THURSDAY

3:30-4:30 - Tresa (Studio E)

 

6-7 year old class (Ballet and Tap only)

MONDAY

4:30-5:30 - Tresa (Studio E)

All Competition Team classes are not listed on this page. 

Please visit our Competition Team page to view the team's schedule.

Teachers

Megan Bowcott

Nicole Deal

Kaitlyn Mainaris

Madison Muro

Jen Novero

Gabbi Delucchi

Tresa Holtzinger

Bella Ruckrigl

Teacher and Director:

Celeste Sutter